Kolor na świecie / Nepal

Etniczny charakter wnętrza - NEPAL - - natura daje nam wiele inspiracji


Różnorodność form, struktur, faktur, kolorów występująca w przyrodzie stanowi od zawsze inspirację dla przedstawicieli różnych dziedzin życia począwszy od nauki po wzornictwo przemysłowe.
Chcemy pięknie i wygodnie mieszkać, otaczać się ergonomicznymi przedmiotami, które sprawiają nam radość i chętnie przebywamy w ich otoczeniu.
Umiejętność przekształcania obrazów natury i dostosowywania ich do współczesnych trendów jest ogromnym talentem i niewątpliwie jest dużym wyzwaniem dla projektantów, a podróże po świecie stanowią nieograniczone inspiracje. Tym razem nasze pomysły czerpiemy z kraju gór, zatykających dech w piersiach pejzaży, kolorów natury, serdecznych i przyjacielskich ludzi – NEPALU.
To, co dla wielu nazywa się kiczem powraca- zapomniane fototapety, mają po raz kolejny swoje pięć minut. Wspaniałe pejzaże najwyższych gór na świecie Himalajów, (co w sanskrycie znaczy hima-śnieg, alaja –oznacza krainę, dom, przybytek), kwiaty, drzewa oraz zjawiska natury, królują na ścianach. Żyjąc w ciągłym biegu, fototapety mogą stać się jedyną w ich życiu podróżą do krainy bujnej fauny i flory.
Sezon 2008 kręci się nie tylko wokół fototapety, wiele możliwości dają nam również tapety, których obecnie na rynku jest bardzo duży wybór począwszy od tych na flizelinie, włókna szklanego a kończąc na papierowych. Ścianę ozdobić możemy również własnoręcznie za pomocą szablonów, wykorzystując tekturę, której pożądany kształt wycinamy i pokrywamy farbą akrylową Dekoral Akrylit W lub Akrotix, odbijamy je na ścianie. Można również zawiesić tkaniny na ścianie z malowanymi kompozycjami k3-big.jpgwiatowymi w kolorystyce stonowanych brązów, zieleni, żółci, pomarańczy akcentowanych mocnymi i zdecydowanymi kolorami tj. czerwień, róże, żółć, turkusy. Wszystko w ramach dobrego smaku.

Pomieszczenie w kolorze przypraw - KUCHNIA - - wnętrze egzotyczne w polskim domu

4-big.jpgKuchnia to pomieszczenie magiczne, odgrywające ważną rolę w kulturach całego świata. Miejsce, w którym spotyka się cała rodzina, aby wspólnie zjeść posiłek dzieląc się przeżyciami dnia codziennego. Przepełniona zapachem i kolorem przypraw, smaków kwaśnych, pikantnych oraz słodkich. Nepalska kuchnia, bo o niej mowa łączy w sobie egzotyczne a za razem proste, bogate w warzywa przepisy. Dominują takie potrawy jak dhal bat składającej się z ryżu, soczewicy oraz momos, czyli pierożki z mięsem i chili, chappati placki ryżowe, spring rolls coś na wzór krokietów z mięsem, w niektórych częściach Nepalu podawane jeszcze z warzywami.
Kuchnia w klimacie nepalskim wykorzystuje wszystko, co pochodzi z natury, więc jeżeli podłoga to najlepiej drewniana, ściany kamienne z piaskowca, cegły w kolorystyce palonej gliny, beży, żółci oraz oranżu. Bardzo modne tego sezonu są tynki strukturalne przedstawiające motywy występujące w naturze począwszy od kory drzewa a kończąc śladami na piasku oferty marki SigmaCoatings. Meble kuchenne w stylu kolonialnym proste w formie, ale masywne w szarościach, bieli, zdobione metodą Decoupage. 5-big.jpgJeżeli chodzi o oświetlenie najlepiej maksymalnie wykorzystać światło dzienne, a przy wieczornych posiłkach nastrojowe oświetlenie zaopatrzone w świece. W kuchni o charakterze nepalskiej chaty powinny na ścianach zawisnąć suszone papryczki chili, wianuszki uplecione z czosnku oraz słoje ozdobne z makaronem, ryżem, suszoną fasolą. Taka chata, chociaż na pozór wydawałaby się w swoim wystroju bardzo prosta, to czyż piękno nie tkwi właśnie w prostocie.

Projektanci proponują - OKNA - - forma i faktura

8-big.jpgW kulturze europejskiej okno jest elementem architektury izolującym wnętrze pomieszczenia od świata zewnętrznego. Brak mu jakichkolwiek rzeźbiarskich rysów, tajemniczości a przede wszystkim śladu pracy ludzkich rąk, zaś w architekturze nepalskiej chaty, okno po dziś dzień jest szczególnie ważnym i zarazem pięknym elementem elewacji najczęściej wykonanym ręcznie z drewna sprowadzanego z dżungli, twardego a przy tym bogato zdobionego w szereg motywów zaczerpniętych z mitologii, ukazujących lokalną roślinność i zwierzęta zdolne egzystować własnym życiem w dowolnej przestrzeni. Układ elewacji przypomina często zarys twarzy nabierając przy tym antropomorficznych cech budowli.
Ty też możesz zmienić swoje okna, a o to kilka sposobów, aby ozdobić szyby i dodać im odrobinę „magicznego wyglądu”: 7-big.jpgpierwszy z nich pozwala na to, aby w dużej mierze oddzielić się od ciekawskich sąsiadów wprowadzając intymny charakter wnętrza za pomocą kompozycji wykonanej z folii samoprzylepnej lub też, aby wprowadzić finezyjne linie na szybie użyć możemy konturu, który może być zaopatrzony w zależności od pożądanego efektu w końcówkę o różnej grubości, w kolorze złota po najbardziej wyszukane z dodatkiem brokatu z Diamentowej Kolekcji Dekoral. Jeżeli zaś jesteśmy zwolennikami tkanin to wystarczy, że w oknach upniemy tkaniny o różnej gramaturze mieszając je ze sobą w kolorach ciepłych i zimnych a od razu światło przenikające przez zasłony dostarczy nam grę barw w całym wnętrzu nadając mu tajemniczości. Nie bójmy się zmian, bo tylko w taki sposób odkrywamy, co jest dla nas ważne.

Foto inspiracje i kolory

Zamknij