FAQ /  Maluję metal

Maluję metal

Czym i w jaki sposób przeprowadzić renowację dachu pomalowanego 10 lat temu najprawdopodobniej FAWINYLEM C? Farba dobrze się trzyma podłoża.

Jeżeli jest to FAWINYL C należy powierzchnię odtłuścić, odpylić, w miejscach korozji, najpierw ją usunąć, a następnie zrobić zaprawki z FAWINYLU C. Całą powierzchnię pomalować dwukrotnie FAWINYLEM C.

Jaka jest minimalna temp. malowania CHLOROKAUCZUKIEM?

5 stopni Celsjusza - trzeba tylko mieć świadomość o wydłużonym czasie schnięcia nawet do 48 godzin. Należy zwrócić uwagę na temperaturę podłoża, może ona różnić się od temperatury powietrza.

Czy potrzeba stosować podkład pod UNIKOR C?

Nie trzeba bo wyrób ten jest podkładem. Należy tylko odpowiednio (zgodnie z instrukcją) oczyścić podłoże.

Co możecie poleciić do pomalowania aluminium?

UNIGRUNT C jako farba podkładowa. Nawierzchniowo dowolną emalię.

Czym pomalować rurki miedziane do kaloryferów?

Miedziane instalacje CO należy dokładnie przetrzeć wełną stalową w celu usunięcia śladów patyny oraz zabrudzeń. Następnie należy pomalować je co najmniej dwiema warstwami wyrobów o wysokiej elastyczności i odporności na długotrwałe działanie podwyższonej temperatury. W marce Dekoral polecamy do tego celu Emalię do kaloryferów oraz wielozadaniową farbę emulsyjną Power Paint. Zastosowanie tej ostatniej farby ma tę zaletę, że można nią również pomalować ściany, przez co i rurki, i ściany są dokładnie w tym samym kolorze i stopniu połysku.

Czy można pomalować dwuteownik EMALIĄ ANTYKOROZYJNĄ, przy temperaturze 2 st. C i dużej wilgotoności?"

Nie można malować w takie niskiej j temperaturze i dużej wilgotności ponieważ wymalowanie będzie nietrwałe ze względu na małą przyczepność. Ponadto czas schnięcia będzie bardzo długi, co spowoduje powstanie wad powłoki.

Czy Renostyl może stanowić ostateczną powłokę malarską?"

RENOSTYL może być ostateczną powłoką ponieważ jest odporny na zmywanie i szorowanie.

Chcę pomalować ogrodzenie z prętów metalowych, co, w jakiej kolejności powinienem zrobić?

Podstawą trwałego zabezpieczenia przed korozją jest właściwe przygotowanie podłoża. Wyroby na metal z marki Dekoral wymagają oczyszczenia podłoża stalowego przynajmniej za pomocą szczotki drucianej, papieru ściernego, szlifierki itp. narzędzi ręcznych. Usunąć należy ewentualne łuszczące się fragmenty starej powłoki oraz grubsze warstwy rdzy, słabo przyczepne do podłoża. Po oczyszczeniu na powierzchni mogą pozostać ślady rdzy, ale tylko takie, które są mocno przylegające do podłoża. Kolejna operacja to staranne odpylenie podłoża lekko wilgotną szmatką. Tak przygotowane elementy stalowe są gotowe do malowania. Jako pierwszą warstwę należy nałożyć podkład antykorozyjny Dekoral Unikor C za pomocą pędzla okrągłego lub owalnego. Należy zwrócić szczególną uwagę na staranne, równomierne rozprowadzenie warstwy podkładu, aby wszystkie fragmenty powierzchni były nim pokryte. Następnie w ten sam sposób należy wymalować dwie warstwy odpowiedniego wyrobu nawierzchniowego, zabezpieczającego ogrodzenie przed wpływem warunków atmosferycznych. Polecamy wyroby alkidowe takie jak Emakol lub Emalia Luksusowa albo Emalię Chlorokauczuk C. Do malowania ogrodzeń i innych konstrukcji stalowych doskonale nadaje się również bezpodkładowa Emalia Antykorozyjna z marki Dekoral, której pierwsza warstwa pełni rolę podkładu. Sposób nakładania tej emalii jest taki sam, jak opisanych wyżej klasycznych zestawów antykorozyjnych. Stosując Emalię Antykorozyjną z efektem młotkowym należy pamiętać, że efekt dekoracyjny pojawia się dopiero po pomalowaniu 2 – 3 warstw. Po pierwszej warstwie, zwłaszcza na chropowatym podłożu, efekt może być niewidoczny.

Do skutecznego zabezpieczenia przed korozją wymagana jest odpowiednia grubość powłoki. Dlatego najlepiej jest, by ilość nakładanych warstw łącznie wynosiła co najmniej trzy (np. warstwa podkładu i dwie warstwy Chlorokauczuku C).

Jak przygotować blachę ocynkowaną na dachu i czym ją pomalować?

Całą powierzchnię blachy należy starannie odtłuścić rozcieńczonym wodnym roztworem detergentu, po czym dokładnie spłukać czysta wodą i pozostawić do wyschnięcia. Jeżeli blacha nie jest skorodowana, najlepszym rozwiązaniem będzie nałożenie 2 – 3 warstw bezpodkładowej farby poliwinylowej Fawinyl C. Ważne jest nałożenie wymaganej ilości warstw, mimo, że już po pierwszej warstwie będzie uzyskane dobre krycie i dekoracyjny wygląd powierzchni. Grubsza warstwa jednak zapewni dłuższy okres eksploatacji powłoki na dachu bez konieczności jej renowacji. Malowanie najlepiej wykonać za pomocą wałka typu Felt z marki Dekoral Gold, a w miejscach trudniej dostępnych przy użyciu pędzla owalnego. Należy pamiętać, aby nie malować blachy nagrzanej przez słońce, dlatego malowanie trzeba wykonać wcześnie rano (ale po wyschnięciu rosy) albo w dzień bez intensywnego słońca.

Po około tygodniu od pomalowania kaloryfera Emalią do Kaloryferów podczas wycierania go z kurzu zauważyłem, że powłoka się ściera. Czy ta emalia jeszcze nie wyschła? Malowanie było wykonane w sezonie grzewczym, więc powłoka powinna wyschnąć szybko

Emalie wodorozcieńczalne wymagają odpowiednich warunków wysychania. Gorący grzejnik nie jest właściwym podłożem. Proszę zwrócić uwagę, że na opakowaniu jest zaznaczone, iż maksymalną temperaturą stosowania tej emalii jest 30°C. Podwyższenie temperatury powoduje zbyt szybkie wysychanie i trwałe osłabienie powstającej powłoki. Malować należy grzejniki w temperaturze pokojowej, czyli w sezonie grzewczym należy je wyłączyć i pozostawić do ostygnięcia. Włączyć je można po kilku godzinach od pomalowania, po całkowitym odparowaniu wody z powłoki.
Zamknij