FAQ /  maluję elewację

maluję elewację

Co możemy polecić do pomalowania elewacji budynku, tynk mineralny na styropianie?

Do pomalowania takiej elewacji polecam akrylową silikonowaną farbę Dekoral Akrylit. Do pierwszej warstwy można użyć farby rozcieńczonej 1:1 z wodą, będzie stanowić podkład. Drugą warstwę należy nałożyć farbą nierozcieńczoną. Powłoka po wyschnięciu zapewni doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim przed słońcem i wodą deszczową. Należy pamiętać o wyborze koloru tylko z palety kolorów zalecanych do stosowania na zewnątrz.

W zeszłym roku pomalowałem elewację domu farbą akrylową w kolorze pomarańczowym. Niestety już po trzech miesiącach kolor znacznie się zmienił – wypłowiał i przeszedł w żółć. Co się stało?

Wszystko wskazuje na to, że wybrany został kolor nie zalecany do stosowania na elewacjach – do jego uzyskania użyte zostały koloranty nieodporne na promieniowanie UV. Należy zawsze sprawdzić, czy wybrany kolor elewacji jest możliwy do stosowania na farbach fasadowych.
Aby poprawić wygląd wypłowiałej elewacji, wystarczy ją przemalować farbą w kolorze odpornym na światło.

Podczas malowania elewacji zabezpieczyłem taśmami malarskimi stolarkę okienną przed zabrudzeniem farbą. Po zakończeniu malowania (zagruntowaniu i nałożeniu dwóch warstw farby), co trwało około tygodnia, przy odrywaniu taśm zostały nie dające się umyć

Wystawienie zwykłych (żółtych) taśm malarskich na kilkudniowe działanie światła słonecznego powoduje ich rozpad i wulkanizację kleju, który odkleja się od taśmy i zostaje na podłożu. Żółte taśmy malarskie są przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń, a i tak lepiej nie pozostawiać ich na ścianie na kilka dni.

W ofercie marki Dekoral Gold, obejmującej akcesoria malarskie, znaleźć można taśmy specjalnie przygotowane do stosowania w wymalowaniach zewnętrznych. Są one wyróżnione kolorem niebieskim i bez problemu wytrzymują kilkudniowe przyklejenie na powierzchniach wystawionych na działanie warunków atmosferycznych.
Zamknij