Chat with us, powered by LiveChat
Przejdź do sklepu Newsletter
Przejdź do sklepu KUP TESTER KOLORU →
Newsletter ZAPIS NA NEWSLETTER →

Jaki kolor pasuje do złotego?

Jaki kolor pasuje do złotego?

Złoty kolor od wielu lat pojawia się w trendach dotyczących aranżacji wnętrz, a w ostatnim czasie szczególnie mocno wraca do łask. Chociaż złoto z początku może kojarzyć się z kiczem i przepychem, architekci proponują jego wykorzystanie w formie subtelnych dodatków o szlachetnym błysku. Efekty są świetne - złote akcenty pięknie rozświetlają wnętrza, dodając im charakteru. Jeśli i Tobie przypadł do gustu klimat, jaki tworzą we wnętrzu złote detale, zapoznaj się z tym artykułem. Podpowiadamy w nim jak wprowadzić odcień znany ze szlachetnego kruszca do wnętrza oraz jaki kolor pasuje do złotego.

Jaki kolor pasuje do złotego?

Złoto - jeden kolor, różne oblicza

Barwa złota symbolizuje władzę, bogactwo i oświecenie, lecz dziś jej obecność we wnętrzach budzi także odmienne skojarzenia. Dawniej złote detale przy meblach, w ramach obrazów, czy na sztukateriach były utożsamiane z wysoką pozycją społeczna, ekskluzywnością i wyczuciem smaku. Niegdyś każdy marzył o złotych zdobieniach w swoich wnętrzach, ale jedynie zamożne osoby z najwyższych klas mogły sobie na taki luksus pozwolić. Dzisiaj już nie pożądamy tak bardzo stylu dawnych szlacheckich komnat, a raczej nowoczesnych i przyjaznych do mieszkania wnętrz. Co prawda w nielicznych kręgach społecznych nadal panuje przekonanie, że im więcej zdobień, tym lepiej, ale większość z nas przyjmuje już naczelną zasadę dobrego wzornictwa: mniej naprawdę znaczy więcej. Tę regułę warto sobie wziąć do serca szczególnie stosując złote akcenty. Aby uniknąć skojarzeń z kiczem i brakiem gustu, dobrym sprzymierzeńcem będzie przede wszystkim umiar. Z sukcesem odczarujesz zloty i udowodnisz, że ten z pozoru nieskromny kolor może mieć także zdecydowanie bardziej subtelne oblicze.

Złoto - jeden kolor, różne oblicza

Złoto we wnętrzach - od przepychu do elegancji

Złote elementy w dobrze zaprojektowanym wnętrzu powinny pełnić funkcję dopełniania kompozycji - zupełnie jak biżuteria w ubiorze. Co do zasady - zależeć nam powinno na subtelnym podkreśleniu walorów całej aranżacji, nie zaś odwróceniu uwagi od pozostałych obiektów. Dlatego jeśli chodzi o złoto we wnętrzach celuj raczej w pojedyncze detale, które ze smakiem rozświetlą przestrzeń, zamiast ją przytłaczać. Elementy w kolorze złota, takie jak ramy luster, lampy, czy armatura łazienkowa będą doskonale współgrać z wieloma barwami, pod warunkiem, że zostaną zrównoważone prostymi formami mebli. Szczególnie korzystne są połączenia koloru złotego z klasycznymi bielą i czernią lub ciemnymi, szlachetnymi barwami, jak bordo, butelkowa zieleń czy granat, a także kompozycje z kamieniami naturalnymi, np. marmurem i granitem.

 

Jaki kolor wybrać do złotego - przykłady stylowych zestawień

Złoto we wnętrzach można wykorzystać na wiele sposobów, jednak z liczbą elementów w tym kolorze łatwo również przesadzić. Zobacz, jak możesz w stylowy sposób wykorzystać tę szlachetną barwę, tak aby mogła w pełni zabłysnąć w Twojej przestrzeni.

Jaki kolor wybrać do złotego - przykłady stylowych zestawień

Złoto i klasyczna biel - w duchu paryskiego szyku

Zacznijmy od uniwersalnego zestawienia złota z bielą - taki duet może odwzorować wnętrze w stylu paryskiego minimalizmu, gdzie liczy się subtelna elegancja i dużo blasku. Złote uchwyty mebli i lampy pięknie zaprezentują się na tle ścian w bieli lub chłodnych odcieniach beżu. W takiej aranżacji na ścianach szczególnie się sprawdzą trwałe kolory farb, np. Delikatny Pergamin z linii Dekoral Moc Koloru. Z takimi delikatnymi beżami efekt nienachalnego szyku rodem ze stolicy Francji stworzą złote świeczniki, rzeźby i obrazy ze złotymi detalami.

Złoto i klasyczna biel - w duchu paryskiego szyku

Charakterna nowoczesność - złoto w towarzystwie czerni i szarości

Złoto z czernią i szarością - to może być optymalny przepis na nowoczesną kuchnię czy elegancką łazienkę. Srebrzysta Rosa to odcień farby Dekoral Łazienka & Kuchnia, który idealnie nada się do minimalistycznej kuchni. Złote elementy armatury rozświetlą ciemną, chłodną przestrzeń, sprawiając wrażenie intymności i otulenia. Wyobraź sobie teraz zimowa kąpiel w takiej łazience, oświetlonej blaskiem świeć i refleksów odbitych od złotych detali… Też poczułeś ten klimat?

Charakterna nowoczesność - złoto w towarzystwie czerni i szarości

Inspiracja sztuką - złoto i ciemne nasycone barwy

Ze zlotem współgrają nie tylko bazowe odcienie. Styl art deco podsuwa pomysły na szlachetne połączenia złota z ciemnymi dekadenckimi barwami. Butelkowa zieleń, jak odcień Zielona Głębia głęboka czerwień Królewska Czerwień lub granat jak w Marynarskim Granacie, to tylko niektóre propozycje z szerokiej palety intensywnych kolorów farb Dekoral Moc Koloru. Tak zdecydowany kolor ścian to może być dla Ciebie zbyt wiele, dlatego pamiętaj, że nie musisz od razu być maksymalistą - wystarczy nawet jedna płaszczyzna pomalowana na tę barwę. Na pewno będzie świetnym tłem dla Twoich mebli retro, lustra w złotej ramie, czy ulubionego złotego stolika.

Inspiracja sztuką - złoto i ciemne nasycone barwy

Jeśli masz ochotę na zmianę wystroju…

Samodzielne malowanie ścian to może być właśnie to, co postawi w Twoim wnętrzu przysłowiową kropkę nad i, kompletnie je odmieniając. Ten zabieg to jedna z prostszych dróg, by dodać domowym przestrzeniom charakteru lub przenieść do nich odrobinę najświeższych trendów. Z farbami Dekoral Moc Koloru w łatwy sposób przemalujesz ściany na wymarzony kolor i długo utrzymasz je w idealnej czystości.

Jeśli masz ochotę na zmianę wystroju…
 
Złote meble i dekoracje mają duży potencjał i można je z powodzeniem wpleść w każdy styl - minimalistyczny, paryski glamour czy dekadencki art deco. Trzeba tylko wybrać odpowiednią postać złotych dodatków i dopełnić je barwami. Już zdecydowałeś, jaki kolor pasuje do złotego? Odmień swoje wnętrze razem z Dekoral!

Złote meble i dekoracje mają duży potencjał i można je z powodzeniem wpleść w każdy styl