Zrob-to-sam

JAK POMALOWAĆ ŚCIANY? ZASADY I TRIKI OPTYCZNE WE WNĘTRZACH

POST-IKEA-HACKS.JPG Height:  547  Unlock ratio  Reset size Border width:  Border color:  Select a color
Dobór kolorów do wnętrza to nielada wyzwanie, nie to nie tylko dla zwykłych “zjadaczy chleba”. Pamiętam, jak na zajęciach z malarstwa, które miałam jeszcze w liceum, profesor mawiał: " że rysunku można się nauczyć, ale czucia kolorów już nie”. Dzisiaj po latach wiem, że miał rację. Zapewne, każdy kto wybierał kolory do swojego mieszkania, wie jakie to trudne zadanie. W związku z powyższym postanowiłyśmy przygotować dla was małe kompendium wiedzy, dotyczące paru podstawowych zasad którymi należy się kierować przy wyborze koloru.

POST-IKEA-HACKS_13.JPG
Na początek parę prostych zasad, które rozpoznane pozwolą na właściwy wybór farb i  dodatków do wnętrza.
 
1. ZASADA ŚWIATŁA DZIENNEGO
Wybierając farbę w sklepie, koniecznie zobacz próbkę w świetle dziennym. Światło zwłaszcza jarzeniowe, a te mamy głównie w marketach budowlanych, przekłamuje kolor.
 
2. ZASADA PRÓBY “IN SITU”
Kup próbkę farby i pomaluj nią kawałek ściany we wnętrzu, w którym ma być użyta. Pomaluj najpierw kawałek w najjaśniejszym a potem w najciemniejszym miejscu. Po wyschnięciu farby, zobacz ten kolor najpierw w świetle dziennym, a następnie przy sztucznym. Taki zabieg pozwoli ocenić, jak ten kolor będzie wyglądał w twoim pokoju. Należy tu pamiętać, że ta sama farba użycia w dwóch różnych pomieszczeniach, będzie wyglądała inaczej.

3. ZASADA FRYZJERSKA:  II TONÓW
Zasady tej używamy jak przy wyborze farby do włosów. Po wybraniu odpowiedniego koloru z palety barw, weź ten o ton, lub dwa, jaśniejszy. Kolor na próbce wydaje się zawsze jaśniejszy, bo pole oddziaływania jest małe. Ten sam kolor na dużej powierzchni będzie wydawał się ciemniejszy.

4. ZASADA POWIERZCHNI ŚCIANY
Weź pod uwagę strukturę ściany. Na gładkiej powierzchni kolor wydaje się jaśniejszy niż na powierzchni chropowatej/ strukturalnej.

5. ZASADA BŁYSZCZĄCY / MATOWY
Wybierając matowe wykończenie farby, musisz wiedzieć, że wybrany kolor będzie wydawał się cieplejszy. Ten sam kolor w błyszczącym wykończeniu wyda się zimniejszy (bardziej ostry)!

6. ZASADA III KOLORÓW
Nie używaj zbyt wielu kolorów we wnętrzu. W tym przypadku “mniej znaczy więcej”. Wybierz trzy kolory i używaj ich w proporcjach: 70% / 20% /10%. Jeżeli chcemy użyć tylko dwóch kolorów, to nie w proporcji 50/50 tylko 70/30.

7. ZASADA III POWTÓRZEŃ
Złota zasada we wnętrzarstwie głosi, że jeżeli wybierzesz jakiś kolor, użyj go 3 razy np.: niebieska ściana, niebieskie poduszki, niebieski bibelot. Odcień koloru może być różny, ważny jest sam kolor.

8. ZASADA KONTRASTÓW
Wprowadzaj kontrasty do wnętrza. Jeżeli lubisz białe wnętrze, to nic tak nie podkreśli bieli, jak dodanie paru czarnych elementów np.: ramki do obrazków, świecznika lub lampy. Łamiąc biel podkreślimy jej dominujący charakter.

9. ZASADA FAKTUR
Jeżeli lubisz monochromatyczne wnętrze, to używaj różnych struktur i faktur. Mieszaj różne tkaniny: lny, adamaszki, żakardy, welury itp. Pomimo użycia jednego koloru, różne struktury zagwarantują, że wnętrze nie będzie monotonne i nudne.

10. ZASADA UNIKANIA CZYSTYCH KOLORÓW
Wybierając kolor do wnętrza unikaj czystych kolorów. Jeżeli jakiś ci się podoba weź jego rozbieloną lub poszarzaną wersję - we wnętrzu będzie prezentował się bardziej szlachetnie. Zasada ta dotyczyć też będzie koloru białego. Czysta biel, jest wbrew wszystkiemu, trudnym kolorem. Unikajmy tej “czystej” bo w świetle dziennym lubi wpadać w sino-niebieski kolor, a pomalowane wnętrze staje się przytulne jak sala operacyjna.
 
Kolor farby, który wybierzemy do pomalowania wnętrza, oprócz funkcji czysto dekoracyjnej, może stać się swoistym lekarstwem ma „choroby” naszego lokum. Wąska kiszka, wielki hangar, niska norka - brzmi znajomo? A to tylko niektóre z bolączek, naszych nie zawsze świetnych w proporcjach wnętrz. Ale to właśnie w tym przypadku, dobór koloru i jego zastosowanie we wnętrzu, może być panaceum na nasz problem. 

Poniżej parę przykładów jak kolor wpływa na wnętrze. Mam nadzieję, że nie odstraszą Was nasze rysunki, ale chciałyśmy na ich podstawie pokazać w czym rzecz! Na rysunkach użyłyśmy koloru ATRAMENTOWY FULAR z serii Clean&Color/ DEKORAL, żeby łatwiej było widać o czym mówimy, no a raczej piszemy! 

1. ZA WYSOKI SUFIT
Zbyt wysokie wnętrze obniżymy optycznie malując sufit kolorem nasyconym/żywym, ciemnym. Unikajmy takich rozwiązań w niskim wnętrzu, bo sufit “spadnie nam na głowę”.
 
2. ZA NISKI SUFIT
Wrażenie optycznego podwyższenia wnętrza uzyskamy, jeżeli kolor biały będzie przechodził z sufitu na ściany. Musimy przeciągnąć go na około 15 cm. Mniejsza odległość niż te 15 cm, nie da oczekiwanego efektu i wyglądać będzie przypadkowo.

3. WĄSKA KISZKA
Problem “długiego” pokoju rozwiążemy, malując najbardziej odległe ściany, ciemniejszym kolorem. Zabieg taki sprawi, że ściany “przysuną” się do siebie, a pomieszczenie wyda się bardziej proporcjonalne.

4. SUFIT/PODŁOGA
Jeżeli pomalujemy sufit i podłogę na ciemny kolor, pomieszczenie bardzo obniży się. Śmiało stosujmy tą zasadę jeżeli mamy mieszkanie loftowe, mansardę lub lokum w starej kamienicy. Jednakże w blokach unikajmy takich rozwiązań. Patrz punkt 2.

5. PASY NA ŚCIANACH
W wysmukleniu naszego pomieszczenia pomoże pomalowanie części ściany w pionowe pasy. Zabieg taki podnosi optycznie sufit i dodaje lekkości. Unikajmy jednak malowania w ten sposób całego wnętrza, “umiar” i “złoty środek” powinny nas prowadzić. Zastosowanie tego zabiegu na jednej ze ścian podkreśli ją optycznie.

6.WSZYSTKIE ŚCIANY TAKIE SAME
Jeżeli pomalujemy wszystkie ściany tym samym kolorem, ściany zbliżą się do siebie, a wnętrze stanie się optycznie mniejsze. Sprawdzi się to w bardzo dużym pomieszczeniu, jeżeli będziemy chcieli zrobić go bardziej przytulnym. Należy o tym pamiętać zwłaszcza przy użyciu ciemnych barw w małych wnętrzach. Dodatkowo pamiętajmy, że ciemne barwy we wnętrzu, nie lubią bałaganu i zagracenia! Wtedy mocny kolor może męczyć.

7. PODKREŚLANIE
Jeżeli pomalujemy wnękę lub wykusz na ciemniejszy kolor, to sprawimy, że wzrok widza zawsze będzie na nim skupiony. Jest to dobre rozwiązanie np. na ścianę kominkową (Rys.1). Efekt podobny uzyskamy malując ściany sąsiadujące z wykuszem (Rys.2).8. POSZERZANIE WNĘTRZA
Ciemna podłoga we wnętrzu sprawi, iż pomieszczenie wyda się szersze, niż jest w rzeczywistości(rys.1). Taki sam efekt uzyskamy malując listwy przysufitowe i przypodłogowe na ten sam, ciemny kolor (rys.2,3). Jest to doskonały zabieg dla optycznego “poszerzenia” pokoju.To oczywiście nie koniec tego co o kolorze we wnętrzu wiedzieć się powinno. Już w następnym poście pokażemy Wam, jak za pomocą tylko kolorów na ścianach i technik ich malowania, stworzyć modne style. Mamy nadzieję, że opisana przez nas wiedza Wam się przyda. 
 
Pozdrawiamy,
Ania i Beti czyli dziewczyny z "Pani to potrafi"
ZADANIA SPECJALNE

Nasze marki