Chat with us, powered by LiveChat
Przejdź do sklepu Newsletter
Przejdź do sklepu KUP TESTER KOLORU →
Newsletter ZAPIS NA NEWSLETTER →


Szybkie i wydajne malowanie ścian
i sufitów.
5 porad od profesjonalistów.

<br/>Szybkie i wydajne malowanie ścian<br/> i sufitów.<br/> 5 porad od profesjonalistów.

Szybkie i wydajne malowanie ścian i sufitów – 5 porad od profesjonalistów. Błędy, których należy unikać.

 

W trosce o swoje zdrowie, najbliższe tygodnie spędzimy w domach. Ten czas można jednak wykorzystać na odświeżenie mieszkania. Nowy kolor na ścianach nie tylko nada mu oryginalnego charakteru, ale też poprawi samopoczucie domowników. Poniżej znajdziesz kilka niezawodnych sposobów na szybkie malowanie. Podpowiemy Ci także, jakich błędów unikać i jak przygotować ściany do malowania. Zaczynamy!

Szybkie i wydajne malowanie ścian i sufitów.
 

1. #Zostańwdomu i zaplanuj malowanie

 Nawet jeśli zwykle korzystasz z profesjonalnej pomocy przy malowaniu mieszkania, tym razem spróbuj zrobić to samodzielnie. W ten sposób urozmaicisz sobie czas w domu, a jednocześnie możesz sporo zaoszczędzić. Zanim jednak sięgniesz po pędzel, zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Szybkie malowanie ścian nie przyniesie, bowiem spodziewanego efektu, jeśli wcześniej nie przygotujesz podłoża. Przyjrzyj się uważnie ścianie. Jeśli zauważysz luźne elementy tynków, grzyby, pleśnie lub łuszczące się fragmenty, usuń je. Ewentualne pęknięcia lub uszkodzenia trzeba będzie przed malowaniem naprawić. Ścianę warto także odkurzyć, umyć i odtłuszczyć. Do zamalowywania plam polecamy np. Farbę Gruntującą na plamy Dekoral. Bez działań przygotowujących ścianę do malowania, nowy kolor straci swoje właściwości, w tym także trwałość. Zanim rozpoczniesz szybkie malowanie ścian, wybierz nowy kolor oraz rodzaj farby. Dużą popularnością cieszą się obecnie ceramiczne farby o niskiej podatności na zabrudzenia, np. lateksowe farby odporne na szorowanie np. Clean&Color Dekoral. Aby kolor był jednolity, pokryj wcześniej ścianę gruntem np. Gruntem Lateksowym Dekoral. Zabezpiecz także framugi drzwi oraz listwy przypodłogowe taśmą malarską.

Jak malować ściany i sufity skutecznie.

2. Błędy przy malowaniu – wybierz odpowiednie narzędzia

Dla uzyskanego efektu duże znaczenie ma także dobór odpowiednich narzędzi. Jeśli zdecydujesz się na słabej jakości pędzle i wałki, możesz spodziewać się na pomalowanej ścianie nieestetycznych grudek. Są to pojedyncze nitki lub włoski, które trzeba będzie usuwać, a to może okazać się czasochłonne i męczące. Szybkie malowanie sufitów stanie się prostsze, jeśli wybierzesz wałek o odpowiedniej fakturze i wcześniej oczyścisz go z kurzu oraz drobnych zanieczyszczeń. Wykorzystanie właściwego dla danego rodzaju farby wałka uczyni jej rozprowadzanie bardziej efektywnym i równomiernym. Wielu producentów zamieszcza na opakowaniach swoich farb sugestie dotyczące wyboru odpowiednich narzędzi do malowania. Warto się do nich zastosować. Błędy przy malowaniu mogą być także wynikiem źle dobranej farby. Niskiej jakości produkty często wymagają wielu warstw, by pokryć ścianę. Lepiej więc wybrać sprawdzoną farbę, pochodzącą od renomowanej marki.

5 porad od profesjonalistów jak malować ściany i sufity skutecznie.

3. Szybkie malowanie sufitów w praktyce

Zanim przyjdzie pora na ściany, zajmij się sufitem. Po niezbędnych przygotowaniach, czas przystąpić do pracy. Od czego zacząć? Otwórz pojemnik z farbą i wymieszaj ją. Wlej do kuwety malarskiej jej niewielką ilość, a opakowanie z farbą zamknij, by nie dopuścić do jej wyschnięcia. Szybkie malowanie rozpocznij od łączącego dwie ściany od strony okna narożnika. Nakładaj pierwszą warstwę farby równolegle do ściany, na której znajdują się okna, stopniowo przesuwając się w głąb pomieszczenia. Drugą warstwę natomiast aplikuj prostopadle. Szybkie malowanie sufitów przebiega sprawniej, jeśli zastosujesz dobrze kryjącą farbę, np. śnieżnobiałą farbę akrylową do wnętrz Dekoral Ściany i Sufity. Zwróć uwagę na panujące w pomieszczeniu warunki. Zapoznaj się ze wskazówkami producenta, dotyczącymi zalecanej temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, farba może wysychać bardzo szybko, a to z kolei sprzyja powstawaniu smug.

Porady jak malować skutecznie ściany i sufity.

4. Szybkie malowanie ścian krok po kroku

Podobnie jak przy sufitach, tutaj także liczy się odpowiedni kierunek. Malujemy równolegle do okna, rozpoczynając w miejscu, w którym jest najwięcej światła. Wałek należy przyciskać delikatnie. Jeśli dociśniesz go zbyt mocno, farba będzie spływać po ścianie lub rozpryskiwać się, a krycie może być nierównomierne. Szybkie malowanie powinno odbywać się z góry na dół. Popularną metodą jest także wykonywanie ruchów w kształcie litery V. Zadbaj o to, by Twoje ruchy były długie i płynne. Unikaj błędów, takich jak malowanie w różnych kierunkach lub zbyt krótkie pociągnięcia wałkiem. Rezultatem mogą być nieestetyczne smugi. Zrób przerwę dopiero wtedy, gdy ściana będzie w całości pokryta farbą. Dzięki temu efekt z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Popularne błędy przy malowaniu to stosowanie farby na mokrą powierzchnię. Jeśli więc ściana wcześniej była myta, należy poczekać, aż wyschnie. Malowanie na wilgotnej powierzchni wpływa negatywnie na przyczepność farby i sprzyja tworzeniu się pęcherzy. Nakładanie drugiej warstwy rozpocznij, więc dopiero wtedy, gdy pierwsza warstwa wyschnie.

Malowanie ścian i sufitów, jak robić to wydajnie?

5. Szybkie malowanie w pigułce

Jak widzisz, malowanie nie musi być trudne. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz ściany i zapamiętasz podstawowe zasady, takie jak kierunek malowania oraz lekkie dociskanie wałka. Gdy pokryjesz już farbą całe pomieszczenie, usuń taśmę malarską. Nie czekaj z tym, aż farba wyschnie. Szybkie malowanie  to nasz pomysł w ramach akcji #zostańwdomu. W ten sposób możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i efektywnie spędzić czas. Stosując się do naszych wskazówek, z pewnością osiągniesz zamierzony efekt. Powodzenia!

Szybkie malowanie w pigułce.

Zobacz także:
1. Praca zdalna 5 wskazówek, jak urządzić biuro podczas home office. 
2. Pomysły na DYI balkon i taras z Emalią Szybkoschnącą 'Do Dzieła!'.