Chat with us, powered by LiveChat
Przejdź do sklepu Newsletter
Przejdź do sklepu KUP TESTER KOLORU →
Newsletter ZAPIS NA NEWSLETTER →

Wszystkie kolory
Bożego Narodzenia

Wszystkie kolory<br/>Bożego Narodzenia



Kolor towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, jako symbol wszelkich świąt i obrzędów. Boże Narodzenie to prawdziwie barwny festiwal z długą tradycją, a kolorów w palecie grudniowego święta mamy całkiem sporo. Znajdują się tu nie tylko czerwień i zieleń, ale też inne magiczne kolory pełne znaczeń. Cały zestaw ma korzenie w tradycji religijnej, jednak unowocześniony przez komercję i popkulturę zyskuje całkiem nowe oblicze.



Nastały czasy, kiedy każdy może wybrać dowolne kolory świątecznych dekoracji. Jednak bez względu na panujące trendy, tradycyjna paleta Bożego Narodzenia pozostaje ulubionym wyborem wśród grudniowych dekoracji domu. Zieleń i czerwień – to piękna para kontrastowych odcieni, ale to nie uroda przesądza o ich roli. Są ważne, ponieważ w kulturze chrześcijańskiej wiążą się z określoną symboliką i znaczeniem. Warto poznać ciekawą historię kolorów wnoszących magię świąt do naszych domów. Oto świąteczna paleta.



Nic tak nie cieszy w czasie zimowej aury jak odrobina zieleni. Wiecznozielone gałązki drzew i krzewów takich jak ostrokrzew czy jodła były czczone jeszcze przed narodzeniem Chrystusa, jako symbole odrodzenia i życia. W wielu starożytnych kulturach w obrzędach w czasie zimowego przesilenia pojawiały się wieńce z bluszczu, palm i jemioły, ponieważ wierzono, że przynoszą szczęście i ochronę. Roślinne dekoracje zaadoptowano potem w chrześcijaństwie, gdzie przybrały formę drzewka symbolizującego jabłoń z rajskiego ogrodu. Ponieważ zimą trudno o owocującą jabłoń, choinka, jaką znamy dziś, wydawała się lepszą dekoracją i doskonałym symbolem, gdyż jej trójkątny kształt według teologów wskazuje na niebo.



Czerwień w kulturze to symbol sacrum, kolor krwi, ale też miłości. W obrządku świątecznym znalazła się przez nawiązanie do owoców rajskiego drzewa i jagód ostrokrzewu. Kojarzymy z nią też strój świętego Mikołaja i choć istnieje prawdopodobieństwo, że jego pierwowzór czyli biskup Miry z VI wieku nosił szaty w tym luksusowym jak na owe czasy odcieniu, to jego popularny dziś wizerunek liczy niecały wiek. W latach 30-tych XX wieku stworzył go zdolny ilustrator amerykański Haddon Sundblom dla koncernu Coca Cola.



Kolejna barwa w zestawie świątecznym to biel – symbol czystości, duchowości i odkupienia. Złoto nawiązuje do podarku Trzech Króli i koloru gwiazdy, za którą podążali w drodze do Betlejem, ma konotacje z boskim blaskiem i światłem. Niebieski – choć może to być zaskakujące, także ten kolor znajdziemy w liturgicznym i tradycyjnym zestawie barw świątecznych. Niebieski w pełnym i nasyconym odcieniu ultramaryny jest bowiem odcieniem kojarzonym z Maryją. Był to najdroższy kolor świata, jest więc idealny na wyjątkowe świąteczne okazje.