Chat with us, powered by LiveChat
Przejdź do sklepu Newsletter
Przejdź do sklepu KUP TESTER KOLORU →
Newsletter ZAPIS NA NEWSLETTER →

Kolory ścian i sufitów – 9 najważniejszych zasad w dobieraniu kolorów farb

Kolory ścian i sufitów – 9 najważniejszych zasad w dobieraniu kolorów farb

Jak dobierać kolory farb tak, by pasowały do wnętrza i jednocześnie nie rywalizowały ze sobą? W poniższym tekście opowiadamy o zasadach komponowania barw i wyrażaniu własnego stylu przez aranżację domowej przestrzeni. Zapraszamy do lektury!

Jaki kolor do ścian i sufitów?


Jeden kolor – wiele opcji do wyboru

Wybierając ulubione kolory do wnętrz pamiętaj, że masz do wyboru wiele ich wersji. Kolory mogą być jasne lub ciemne, nasycone lub pastelowe, mogą być czyste lub przybrudzone (zgaszone). Zwróć uwagę nie tylko na kolor podstawowy, ale też na jego odcień i ton. Aby właściwie stosować zasady dobierania kolorów, postaw na spostrzegawczość. Weźmy na przykład niebieski, który zawiera w sobie ogromną liczbę odcieni. Granatowy to przecież ciemny niebieski, baby blue jest średnio nasyconym pastelowym, a błękitny jest jasny i świetlisty. Mamy jeszcze lazurowy, błękit egipski, błękit pruski, szafirowy, modry i wiele innych. Wybór jest ogromny a każdy rodzaj kolorów działa inaczej na odbiorcę i wpływa na wnętrze. Jak dobrać kolory ścian? Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Kolory jasne dodają światła wnętrzom. Żywe barwy oddziałują na poziom energii i dodają dynamiki, ale trzeba uważać by nie były zbyt intensywne. Mogą wówczas męczyć i wprowadzać chaos. Kolory ciemne koją i dają poczucie przytulności. W nadmiarze jednak optycznie pomniejszają niewielkie przestrzenie. Kolory pastelowe są neutralne, przez co wprowadzają równowagę i harmonię.

Najważniejszych zasad w dobieraniu kolorów farb

W paletach  Dekoral wybraliśmy dla Ciebie różne opcje kolorów podstawowych, by dać Ci wiele możliwości. Dzięki naszym farbom zasady dobierania kolorów ścian nie sprawią Ci problemu. Znajdziesz tu lekkie, jasne błękity jak Szklana Tafla oraz ciemny granat Jasny Zmierzchv z palety farby lateksowej Dekoral  Clean & Color. Między nimi mamy mocny i żywy kolor Blue Jeans. Pastelowy to jasny ton czerwonego, średnio nasycony Lekka Cegła to także czerwony, a bordo Czerwone Sukno stanowi ciemną wersję tego koloru. (wszystkie kolory z palety farby lateksowej Dekoral  Clean & Color ).

9 sposobów na kolory do sufitów.

Zasady dobierania kolorów i ich wpływ na samopoczucie

Jeśli chcesz poznać i umiejętnie stosować zasady dobierania kolorów ścian, zwróć uwagę nie tylko na symbolikę barw, ale przede wszystkim na ich wpływ na samopoczucie. Jest to bardzo indywidualna kwestia i każdy musi zadać sobie na pytanie: jakie kolory mnie wyciszają, a jakie dodają wigoru? Jaki kolor mnie zasmuca, a jaki rozwesela? Gdy znajdziesz odpowiedzi, dowiesz się, jak dobrać kolor ścian, by w zaaranżowanej przestrzeni czuć się dobrze i wydajnie wypoczywać. Można skorzystać z psychologii koloru, ale wpływ poszczególnych barw na człowieka to złożona kwestia. Przykładowo, jeśli nie lubisz koloru żółtego, to nie przekona Cię fakt, że na większość ludzi ten kolor wpływa pozytywnie. Są jednak pewne uniwersalne zasady, które mogą Ci pomóc w wyborze palety do twoich wnętrz. Jak dobrać kolor sufitu oraz ścian, by wnętrze było przytulne? Jeśli chcesz wyciszenia, nie wybieraj jaskrawych odcieni, ponieważ mocno angażują oczy, męczą i działają silnie pobudzająco. Gdy potrzebujesz ożywić wnętrze, wybierz odrobinę czystych, intensywnych kolorów. Jeśli szukasz neutralnego tła, sięgnij po pastelowe albo zgaszone odcienie. Jasne kolory odbieramy jako bardziej optymistyczne, bo odbijają dużo światła, a to ma wpływ na dobry nastrój. Kolory ciemne pochłaniają światło, przez co mogą stwarzać bardziej tajemniczy, a czasem przytłaczający klimat. Poznając zasady dobierania kolorów pamiętaj też, że Twoje życiowe doświadczenia wpływają na odbiór poszczególnych barw. Są kolory, które lubimy, ponieważ zakodowały się w naszej pamięci jako dobre obrazy. Inne nas odstręczają, odświeżając wspomnienia o czymś niemiłym. Wykorzystaj więc jako inspirację Twoje pozytywne doświadczenia oraz przyjemne skojarzenia z kolorami. To udany sposób na dobre samopoczucie.

Zasady dobierania kolorów i ich wpływ na samopoczucie

Wpływ kolorów na przestrzeń

Poza oczywistą rolą dekoracyjną, kolory mają moc kreowania przestrzeni. Za ich pomocą można oszukać oko i zmienić optycznie odbiór wnętrza, bez wprowadzania drastycznych zmian w rozkładzie pomieszczeń. Jak dobrać kolor ścian, by wnętrze wydawało się bardziej przestronne? Jest kilka zasad, które pozwolą Ci zapanować nad kształtowaniem przestrzeni.

Po pierwsze, wykorzystajmy temperaturę koloru. Warto wiedzieć, że kolory ciepłe (żółty, pomarańczowy, czerwony) przyciągają wzrok bardziej niż kolory określane jako zimne. W rezultacie wizualnie pomniejszają przestrzeń. Choć brzmi to zaskakująco, jasnożółty pokój będzie wyglądał na mniejszy niż pokój jasnoniebieski. A jak wyglądają zasady dobierania kolorów ścian w przypadku odcieni z zimnej połówki na kole barw (zielony, niebieski i fioletowy)? Niebieski daje złudzenie oddalającej się przestrzeni, podobnie jak znane nam ze świata przyrody niebo lub morska toń. Kolory chłodne optycznie powiększają i rozszerzają. Warto po nie sięgać, gdy pomieszczenie ma niewielki metraż lub wysokość. Jak dobrać kolor sufitu do niskich pomieszczeń? Aby go optycznie podnieść, zastosuj niebieską lub jasnoliliową farbę.

Zasada druga brzmi: wykorzystaj jasność barw. Znany jest fakt, że jasne kolory wydają się powiększać przestrzeń, ponieważ odbijają więcej światła. Ciemne barwy z kolei pochłaniają światło, przez co „zamykają” wizualnie wnętrza, zwłaszcza jeśli użyjemy ich w całym pomieszczeniu. Od każdej zasady dobierania kolorów są jednak odstępstwa. Ciemne barwy dają bowiem złudzenie głębi. Mogą, więc także dawać wrażenie trójwymiarowości, gdy skontrastujemy je z jasnymi elementami. Ciemna ściana jako tło do jasnych mebli czy dodatków to również dobry sposób na to, by nadać wnętrzu oryginalnego charakteru i uczynić je interesującym dla oka.

Wpływ kolorów na przestrzeń

Jak dobrać kolor ścian? Metoda warstwowa

Jeśli masz problem z wyborem kolorów do mieszkania, mamy dla Ciebie pewien sprawdzony patent. Każde wnętrze składa się z kilku przenikających się warstw. Każdej z tych warstw możemy nadać dowolny kolor. Dla uproszczenia przyjmijmy, że istnieją trzy podstawowe warstwy. Pierwsza to tło (ściany, sufit i podłoga), druga to główne wyposażenie (meble), a trzecia to dodatki. Jak dobrać kolor ścian, gdy rozłożymy wnętrze na czynniki pierwsze? Mamy do wyboru dwie możliwości, które zawsze się sprawdzą:

  • Kolorowe tło – opcja dla osób, które dobrze czują się w otoczeniu kolorów. Zakłada pomalowanie ścian, a tych jak wiadomo powierzchniowo mamy w pomieszczeniu najwięcej. Kolorowe powierzchnie będą stanowiły tło dla mniej chromatycznych elementów pozostałych warstw. Dodatki i wyposażenie pozostają neutralne. Zastosuj odcienie beżu, brązu, szarości lub czerni.

  • Neutralne tło plus barwne akcenty – znając zasady dobierania kolorów, ściany, podłogę i sufit zostawiamy w barwach achromatycznych lub o małej chromatyczności, a mocniejsze akcenty wprowadzamy w postaci mebli, tkanin czy dekoracji.

Jeśli te uproszczone schematy to za mało, poproś o pomoc projektanta wnętrz, który być może zaproponuje inne ciekawe, ale trudniejsze schematy, by nadać wnętrzu koloryt.

Jak dobrać kolor ścian? Metoda warstwowa

Jak wybierać kolory? Dwie sprawdzone metody z koła barw

Koło barw jest narzędziem pomagającym dobierać kolory tak, by były one przyjemne dla oka. Jest wiele zasad wynikających zarówno z fizjologii widzenia i teorii barw, ale dwie szczególnie poleca się osobom, które obawiają się kolorystycznej porażki.

Zacznijmy od pierwszej zasady dobierania kolorów ścian. To łączenie podobnego z podobnym. Brzmi prosto, ale jak to zrobić? Wystarczy trzymać się jednego koloru przewodniego. Aby przełamać monotonię, warto wybrać różne jego odcienie (np. czerwony + różowy + bordowy). Podobny efekt daje łączenie kilku barw sąsiadujących ze sobą na kole barw (np. żółty, pomarańczowy, czerwony). Uzyskamy w ten sposób harmonijne i delikatne połączenia. Ten sam efekt można osiągnąć, utrzymując wnętrze w palecie szarości czy beżów.
Przejdźmy do drugiej zasady dobierania kolorów. To mocne kontrasty. Tym, którzy lubią wyraziste połączenia polecamy kontrast bieli i czerni lub par kolorów dopełniających, które znajdują się po przeciwnej stronie na kole barw (np. czerwień i zieleń lub modny duet butelkowa zieleń i róż). Efektowny kontrast stanowi też połączenie barw achromatycznych (szarość, biel i czerń) z mocnym akcentem nasyconych kolorów.

Kolor i naturalne światło – kilka wskazówek

Kolor i naturalne światło – kilka wskazówek

Bez światła nie byłoby kolorów. Zarówno naturalne, jak i sztuczne światło rozjaśnia pomieszczenia i wpływa na odbiór kolorów we wnętrzu. Jak dobrać kolor sufitu i ścian? Wybierając paletę barw do aranżacji należy mieć na uwadze kilka rzeczy. Po pierwsze, warto przyjrzeć się orientacji pomieszczeń względem kierunków świata. W zależności od tego, jakie światło słoneczne wpada przez okna, pomieszczenia mogą różnić się klimatem. Wnętrza z oknami wychodzącymi na południe wypełnione są białym, neutralnym światłem, dlatego dają największą swobodę wyboru kolorów. Pomieszczenia północne mają niebieskawą poświatę, a promienie słoneczne do nich nie docierają. Jak dobrać kolor ścian do wnętrz zlokalizowanych na północnej stronie budynku? Warto wybrać do nich cieplejsze odcienie w jasnych tonach by, zrównoważyć chłodny klimat pomieszczenia. Z kolei pokoje zachodnie mogą przez swoje usytuowanie wpływać na kolory ścian i wyposażenia. W związku z tym, że światło zachodzącego słońca bywa pomarańczowe, a nawet czerwonawe, białe ściany mogą po południu przybierać taki odcień. W tym przypadku warto postawić na kolory o chłodnym odcieniu. Wschód uznaje się za stosunkowo neutralny, ale nie poleca się tu zbyt ciemnych kolorów. Słońce zagląda, bowiem tu na krótko, a przez resztę dnia pomieszczenia te mogą wydawać się ponure.

Jak NIE wybierać kolorów do wnętrza?

Jak NIE wybierać kolorów do wnętrza?

Znasz już podstawowe zasady dobierania kolorów ścian. Czas dowiedzieć się, czego lepiej unikać, aranżując przytulną i stylową przestrzeń.

- Nie wybieraj koloru stojąc przed regałem z farbami. Jeśli przed wyjściem do sklepu brakuje Ci inspiracji i nie masz pomysłu lub projektu, to nietrafione zakupy i porażka aranżacyjna gwarantowana.

- Nie daj się presji czasu! Nie wybieraj kolorów w ostatniej chwili. Przygotuj się wcześniej. Możesz skorzystać z usług profesjonalnego doradcy lub poszukać inspiracji na własną rękę.

- Nie zaczynaj od wyboru farb ściennych. Pamiętaj, że kolorów wyposażenia nie dopasowuje się do ścian, lecz odwrotnie. Ostatecznie, koloru sofy nie wybiera się pod kolor dekoracyjnych poduch. Za punkt wyjścia przyjmij kolor podłogi, ścian, stolarki, mebli, a następnie dobierz harmonizujące z ich odcieniami i materiałami wykończeniowymi farby ścienne. Na końcu wzbogać aranżację o odpowiednie dodatki.

- Nie wybieraj farb wirtualnie. Mimo że znasz zasady dobierania kolorów, zamieszczone w katalogach internetowych i na cyfrowych zdjęciach odcienie nigdy nie odpowiadają realnym barwom farb.

- Nie wyobrażaj sobie kolorów i nie licz na własną pamięć w tej kwestii. Tego nie potrafią nawet specjaliści. Niełatwo zapamiętać konkretny odcień. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wiesz, jakiej butelkowej zieleni szukasz, warto mieć próbkę ulubionego koloru przy sobie i porównać ją podczas zakupów ze wzornikiem. W sklepach światło często jest słabe i nietrudno o pomyłkę.

- Zanim kupisz puszkę z farbą, zastosuj tester koloru. Zawsze sprawdzaj swoje pomysły na kolor. To łatwe – wystarczy kupić próbkę i „przymierzyć” kolor na miejscu.

- Nie opieraj się wyłącznie na zdaniu innych osób. Opinia kogoś bliskiego może być pomocna, ale poleganie w 100% na cudzym zdaniu to gwarancja nieudanej aranżacji. Nikt nie zna Twoich potrzeb i upodobań tak dobrze, jak Ty. Poświęć chwilę na dobrą analizę tego, co lubisz i zaufaj intuicji.

- Nie kupuj tego, co się dobrze sprzedaje i podchodź z rezerwą do aktualnych hitów mody. Co prawda, można ślepo podążać za trendami i mieć w domu to, co inni, ale nie trzeba. Do wyboru jest tyle kolorów, że szkoda byłoby nie skorzystać z okazji, by wyrazić nimi siebie.

Styl wnętrza kluczem do wyboru kolorów - Dekoral.pl

Styl wnętrza kluczem do wyboru koloru


Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak dobrać kolor ścian do wnętrza, warto poszukać wskazówek w stylu danego pomieszczenia. Aktualnie panuje wielka różnorodność wnętrzarskich stylów, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie: od elegancji nowego Art Deco, przez szalone i żywiołowe boho, po spokojną stylistykę nordycką. Każdy styl można skojarzyć z określoną paletą kolorów. Jeśli masz problem z dobraniem konkretnych odcieni, zacznij od wyboru stylu wnętrza. Zyskasz wówczas podpowiedź, jakich zestawień szukać. Jak dobrać kolor sufitu i ścian do stylu pomieszczenia? Skandynawski styl to ukochane przez Polaków szarości (Irbis, Baltic Sky) i szczypta pasteli ( Iceberg, Himalajski Cukier). Boho to kolorystyczny mix nasyconych odcieni ( Czerwone Sukno, Tatoo Ink). Styl Hampton to klasyczne, pełne elegancji kolory, takie jak bordo (Cocoa), błękity (Niespokojny ocean, Classic Jeans) czy ponadczasowa biel (Snow White). Styl industrialny doskonale komponuje się z czerwienią (Red Grapefruit), grafitami (Atłasowy grafit) lub złamanymi bielami (Pinacolada). Mimo pozornie małej gamy kolorów, minimaliści też mają szeroki wybór. Mogą przebierać wśród beży (Camel, Tofu) i offwihte’ów (Pure Cotton, Ciepły lód). Czy wiesz już, jakie zasady dobierania kolorów ścian sprawdzą się w Twoim domu? Wśród kolorów Dekoral znajdziesz barwy do każdego wnętrza, bez względu na to, jaki styl w nim panuje, a podpowiedzi stylistyczne czekają na Ciebie w naszym najnowszym Katalogu Inspiracji.

Trendy kolorystyczne – pomoc w wyborze kolorów do Twojego wnętrza

Trendy kolorystyczne – pomoc w wyborze kolorów do Twojego wnętrza

Trendy kolorystyczne to część wpływających na rynek wyposażenia wnętrz makrotrendów. W każdym sezonie producenci ogłaszają Kolor Roku jako symbol aktualnych tendencji w projektowaniu. Trendy można traktować jako sztucznie narzucone zasady lub jako kompas i wsparcie w wyborze kolorystyki do domów i mieszkań. Jak dobrać kolor ścian w oparciu o aktualne trendy? Kolorem Roku 2020 marki Dekoral jest zgaszony błękit Blue Clouds, który symbolizuje spokój, stabilność, miękkość i jest najbardziej niematerialny z kolorów z całego spektrum. Ten nieco refleksyjny, łagodny odcień niebieskiego o średniej jasności nadaje się idealnie do każdego stylu wnętrzarskiego, a przez swoją moc optycznego powiększania przestrzeni sprawdzi się nawet w przypadku bardzo małego mieszkania. Blue Clouds należy do jednej z kolekcji tegorocznej karty kolorów nazwanej „Jak w niebie”. Warto skorzystać z podpowiedzi i przyjrzeć się całej palecie. Zastosuj ją w swoich wnętrzach, mieszając różne kolory. Z pomocą przyjdzie Ci Katalog Inspiracji Dekoral 2020, który zawiera najnowsze trendy i gotowe połączenia kolorów z palety farby lateksowej Clean & Color, palety matowej farby ceramicznej Home & Style oraz pozostałych barw Dekorala.

Trendy kolorystyczne – pomoc w wyborze kolorów do Twojego wnętrza

Zobacz także:
1. Katalog inspiracji Dekoral.
2. Kolor roku Blue Clouds.